SMP50-240
STMicroelectronics
SMP50-240
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMP50-240 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMP50-240
Manufacturer STMicroelectronics
Description Thyristor 240V 150A Sma
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2673 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:240V
Voltage - Breakover:320V
Series:SMP, TRISIL™
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Current - Peak Pulse (8/20µs):150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):50A
Current - Hold (Ih):150mA
Capacitance:25pF