SMP50-130
STMicroelectronics
SMP50-130
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMP50-130 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMP50-130
Manufacturer STMicroelectronics
Description Thyristor TRIAC 130V 16A 2-Pin DO-214AC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 31358 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:130V
Voltage - Breakover:173V
Series:SMP, TRISIL™
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AC, SMA
Other Names:497-6525-2
SMP50-130-ND
SMP50130
Current - Peak Pulse (8/20µs):150A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):50A
Current - Hold (Ih):150mA
Capacitance:30pF