SMP2600SCMC
STMicroelectronics
SMP2600SCMC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMP2600SCMC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMP2600SCMC
Manufacturer STMicroelectronics
Description THYRISTOR 260V 400A SMB
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - On State:3V
Voltage - Off State:260V
Voltage - Breakover:300V
Series:SMP, TRISIL™
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:497-14526-1
Number of Elements:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (8/20µs):400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs):100A
Current - Hold (Ih):150mA
Capacitance:40pF