SMP16-E3/85A
Electro-Films (EFI) / Vishay
SMP16-E3/85A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMP16-E3/85A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMP16-E3/85A
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description TVS DIODE 16V 28.8V DO220AA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:28.8V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-220AA (SMP)
Series:TransZorb®, eSMP®
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:400W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-220AA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.9A