SMG6.3VB153M20BLL
Nippon Chemi-Con
SMG6.3VB153M20BLL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMG6.3VB153M20BLL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMG6.3VB153M20BLL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:2.66A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.8728A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):317 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:15000µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 317 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:15000µF