SMG6.3VB221M5X11LL
Nippon Chemi-Con
SMG6.3VB221M5X11LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMG6.3VB221M5X11LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMG6.3VB221M5X11LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:200mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:300mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):3.174 Ohm @ 120Hz
Detailed Description:220µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3.174 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF