SMF160AT1
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
SMF160AT1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMF160AT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMF160AT1
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description TVS DIODE 160V 259V SOD123FL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):160V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:259V
Voltage - Breakdown (Min):178V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SOD-123FL
Series:-
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:200W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SOD-123F
Other Names:SMF160AT1OS
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):700mA