SMD3SW.020 2OZ
Chip Quik, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD3SW.020 2OZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMD3SW.020 2OZ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMD3SW.020 2OZ |
|---|---|
| Manufacturer | Chip Quik, Inc. |
| Description | SOLDER WIRE 62/36/2 TIN/LEAD/SIL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $19.95 | $19.552 | $18.753 | $15.96 | ||
| 50 pcs | 100 pcs | 500 pcs | |||
| $14.364 | $13.566 | $11.97 | |||
Specifications
Data sheet
| Wire Gauge: | - |
|---|---|
| Weight: | - |
| Type: | Wire Solder |
| Storage/Refrigeration Temperature: | - |
| Shipping Info: | - |
| Shelf Life Start: | Date of Manufacture |
| Shelf Life: | - |
| Series: | SMD3 |
| Process: | Leaded |
| Other Names: | SMD3SW.020 2OZ-ND SMD3SW.0202OZ |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Melting Point: | 354°F (179°C) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Form: | Spool, 2 oz (56.70g) |
| Flux Type: | No-Clean, Water Soluble |
| Diameter: | 0.020" (0.51mm) |
| Detailed Description: | Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn62Pb36Ag2 (62/36/2) Spool, 2 oz (56.70g) |
| Composition: | Sn62Pb36Ag2 (62/36/2) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMD3SW.020 2OZ, use the request quote form to request SMD3SW.020 2OZ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMD3SW.020 2OZ.The price and lead time for SMD3SW.020 2OZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMD3SW.020 2OZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

