SMD36LHE1-TP
Micro Commercial Components (MCC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD36LHE1-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMD36LHE1-TP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMD36LHE1-TP |
|---|---|
| Manufacturer | Micro Commercial Components (MCC) |
| Description | 3A,60V,SCHOTTKY,SOD-123HE1 PACKA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.091 | $0.086 | $0.078 | $0.073 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 480mV @ 3A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Supplier Device Package: | SOD-123HE1 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOD-123H |
| Other Names: | SMD36LHE1-TPMSTR |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Detailed Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount SOD-123HE1 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 150µA @ 60V |
| Current - Average Rectified (Io): | 3A |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMD36LHE1-TP, use the request quote form to request SMD36LHE1-TP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMD36LHE1-TP.The price and lead time for SMD36LHE1-TP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMD36LHE1-TP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


