SMD185F-2
Hamlin / Littelfuse
SMD185F-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD185F-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMD185F-2
Manufacturer Littelfuse
Description PTC Resettable Fuse 1.8A(hold) 3.6A(trip) 33VDC 40A 1.5W 5s 0.065Ohm SMD Solder Pad 3425 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 47773 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:33V
Type:Polymeric
Time to Trip:5s
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)
Size / Dimension:0.343" L x 0.250" W (8.70mm x 6.36mm)
Series:PolySwitch®, SMD
Resistance - Post Trip (R1) (Max):165 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):65 mOhms
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:2-SMD
Other Names:SMD185F-2DKR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2A (4 Weeks)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.85A Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Trip (It):3.6A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.85A