SMD1812P125TSA
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD1812P125TSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMD1812P125TSA
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 15V 1.25A 1812
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:15V
Type:Polymeric
Time to Trip:400ms
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Series:POLY-FUSE®, SMD1812
Resistance - Post Trip (R1) (Max):250 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):70 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1812 (4532 Metric), Concave
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 1.25A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Current - Trip (It):2.5A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1.25A