SMD1812P110TSA/16
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD1812P110TSA/16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMD1812P110TSA/16 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMD1812P110TSA/16 |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 1.1A 1812 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 500ms |
| Thickness (Max): | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, SMD1812 |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 180 mOhms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 60 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric), Concave |
| Other Names: | SMD1812P110TSA/15 SMD1812P110TSA/15-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 1.1A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
| Current - Trip (It): | 1.95A |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 1.1A |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMD1812P110TSA/16, use the request quote form to request SMD1812P110TSA/16 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMD1812P110TSA/16.The price and lead time for SMD1812P110TSA/16 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMD1812P110TSA/16.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

