SMD1206P020TSA
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD1206P020TSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMD1206P020TSA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMD1206P020TSA |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | PTC RESET FUSE 16V 200MA 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 16V |
|---|---|
| Type: | Polymeric |
| Time to Trip: | 50ms |
| Thickness (Max): | 0.030" (0.75mm) |
| Size / Dimension: | 0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm) |
| Series: | POLY-FUSE®, SMD1206 |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max): | 2.5 Ohms |
| Resistance - Initial (Ri) (Min): | 600 mOhms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric), Concave |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 200mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave |
| Current - Trip (It): | 400mA |
| Current - Max: | 40A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 200mA |
| Approvals: | cURus, TUV |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMD1206P020TSA, use the request quote form to request SMD1206P020TSA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMD1206P020TSA.The price and lead time for SMD1206P020TSA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMD1206P020TSA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
