SMD1206P100TFA
Hamlin / Littelfuse
SMD1206P100TFA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMD1206P100TFA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMD1206P100TFA
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 6V 1A 1206
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:6V
Type:Polymeric
Time to Trip:300ms
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Series:POLY-FUSE®, SMD1206
Resistance - Post Trip (R1) (Max):210 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):55 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 1A Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Current - Trip (It):1.8A
Current - Max:40A
Current - Hold (Ih) (Max):1A