SMCJ36ATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SMCJ36ATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ36ATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ36ATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 36V 58.1V SMC
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:58.1V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC (DO-214AB)
Series:SMCJ
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:1655-1648-1
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):25.8A