SMCJ24CATR
Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
SMCJ24CATR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMCJ24CATR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMCJ24CATR
Manufacturer Sensitron Semiconductor / SMC Diode Solutions
Description TVS DIODE 24V 38.9V SMC
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:38.9V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Type:Zener
Supplier Device Package:SMC (DO-214AB)
Series:SMCJ
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:DO-214AB, SMC
Other Names:1655-1645-6
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):38.6A