SMC3K54CAHM3/9A
Vishay Precision Group
SMC3K54CAHM3/9A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMC3K54CAHM3/9A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMC3K54CAHM3/9A
Manufacturer Vishay
Description Diode TVS Single Bi-Directional 54V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 21202 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:87.1V
Voltage - Breakdown (Min):60V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AB (SMCJ)
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AB, SMC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:53 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):34.4A