SMBJ7.5HE3/52
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
SMBJ7.5HE3/52
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ7.5HE3/52 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMBJ7.5HE3/52
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:8.33V
Voltage - Breakdown (Min):7.5V
Voltage - Breakdown:DO-214AA (SMBJ)
Type:Zener
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:Automotive
Power Line Protection:600W
Power - Peak Pulse:42A
Polarization:DO-214AA, SMB
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:SMBJ7.5HE3/52
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.3V