SMBJ51CA
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ51CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ51CA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SMBJ51CA |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 51V 600W 2-Pin SMB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.199 | $0.18 | $0.162 | $0.158 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 56.7V |
|---|---|
| Voltage - Breakover: | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min): | 51V |
| Voltage - Breakdown: | DO-214AA (SMB) |
| Type: | Zener |
| Series: | SMBJ |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Ripple Current - Low Frequency: | General Purpose |
| Power Line Protection: | 600W |
| Power - Peak Pulse: | 7.3A |
| Polarization: | DO-214AA, SMB |
| Other Names: | SMBJ51CAFS SMBJ51CAFS-ND SMBJ51CAFSTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | SMBJ51CA |
| Description: | TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 82.4V |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Bidirectional Channels: | No |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SMBJ51CA, use the request quote form to request SMBJ51CA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SMBJ51CA.The price and lead time for SMBJ51CA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SMBJ51CA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
