SMBJ170C
Hamlin / Littelfuse
SMBJ170C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMBJ170C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMBJ170C
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TVS DIODE 170V 288.75V DO214AA
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:288.75V
Voltage - Breakdown (Min):179.1V
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AA (SMBJ)
Series:SMBJ
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-214AA, SMB
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.2A