SMB10J33AHR5G
TSC (Taiwan Semiconductor)
SMB10J33AHR5G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMB10J33AHR5G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMB10J33AHR5G
Manufacturer TSC (Taiwan Semiconductor)
Description TVS DIODE 33V 53.3V DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 698 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AA (SMB)
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB10J
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:DO-214AA, SMB
Other Names:SMB10J33AHR5GDKR
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):18.8A