SMA6J33A
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SMA6J33A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SMA6J33A
Manufacturer Bourns
Description Dio Tvs Vwm 33V 600W Unidir Sma / Tape & Reel 13" Reel
Lead Free Status / RoHS Status
In stock 30096 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Reverse Standoff (Typ):33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:53.3V
Voltage - Breakdown (Min):36.7V
Unidirectional Channels:1
Type:Zener
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Series:SMA6J
Power Line Protection:No
Power - Peak Pulse:600W
Package / Case:DO-214AC, SMA
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.8A