SM6227FT1R10
Stackpole Electronics, Inc.
SM6227FT1R10
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SM6227FT1R10 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SM6227FT1R10
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 1.1 OHM 1% 3W 6227
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:6227
Size / Dimension:0.646" L x 0.276" W (16.40mm x 7.00mm)
Series:SM
Resistance:1.1 Ohms
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6227 J-Lead
Other Names:SM 3 1.1 1% R
SM31.11%R
SM31.11%R-ND
SM31.1FR
SM31.1FR-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.265" (6.73mm)
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:1.1 Ohms ±1% 3W Chip Resistor 6227 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound