SM4124JT51R0
Stackpole Electronics, Inc.
SM4124JT51R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SM4124JT51R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SM4124JT51R0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 51 OHM 5% 2W 4124
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Supplier Device Package:4124
Size / Dimension:0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Series:SM
Resistance:51 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4124 J-Lead
Other Names:SM 2 51 5% R
SM2515%R
SM2515%R-ND
SM251JR
SM251JR-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.195" (4.95mm)
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:51 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 4124 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound