SM4124JT47R0
Stackpole Electronics, Inc.
SM4124JT47R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SM4124JT47R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SM4124JT47R0
Manufacturer Stackpole Electronics
Description Res Wirewound 4124 47 Ohm 5% 2W ±20ppm/C Molded SMD SMD Plastic T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40986 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Supplier Device Package:4124
Size / Dimension:0.429" L x 0.240" W (10.90mm x 6.10mm)
Series:SM
Resistance:47 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4124 J-Lead
Other Names:SM 2 47 5% R
SM2475%R
SM2475%R-ND
SM247JR
SM247JR-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Height - Seated (Max):0.195" (4.95mm)
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:47 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 4124 J-Lead Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound