SLPA125-250-01
Essentra Components
SLPA125-250-01
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLPA125-250-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SLPA125-250-01
Manufacturer Essentra Components
Description SNAP LOCK PIN 0.406" NYLON NRTL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Type:Snap Lock Pin
Series:SLPA125
Rivet Length:0.406" (10.31mm)
Rivet Diameter:0.120" (3.05mm)
Other Names:21124003
RPC5082
SLPA125-250-01-ND
SLPA12525001
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material:Nylon
Manufacturer Standard Lead Time:2 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Hole Diameter:0.125" (3.18mm) 1/8"
Head Height:0.047" (1.19mm) 3/64"
Head Diameter:0.203" (5.16mm) 13/64"
Grip Range:0.250" (6.35mm) 1/4"
Features:-
Detailed Description:0.120" (3.05mm) Snap Lock Pin 0.250" (6.35mm) 1/4" Grip Range Nylon