SLPA125-750-01
Essentra Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SLPA125-750-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SLPA125-750-01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SLPA125-750-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | SNAP LOCK PIN 0.906" NYLON NRTL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.197 | |||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Snap Lock Pin |
|---|---|
| Series: | SLPA125 |
| Rivet Length: | 0.906" (23.00mm) |
| Rivet Diameter: | 0.120" (3.05mm) |
| Other Names: | 21124008 SLPA12575001 |
| Material: | Nylon |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hole Diameter: | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Head Height: | 0.047" (1.19mm) 3/64" |
| Head Diameter: | 0.203" (5.16mm) 13/64" |
| Grip Range: | 0.750" (19.05mm) 3/4" |
| Features: | - |
| Detailed Description: | 0.120" (3.05mm) Snap Lock Pin 0.750" (19.05mm) 3/4" Grip Range Nylon |
| Color: | Natural |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SLPA125-750-01, use the request quote form to request SLPA125-750-01 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SLPA125-750-01.The price and lead time for SLPA125-750-01 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SLPA125-750-01.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

