SK055RTP
Hamlin / Littelfuse
SK055RTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SK055RTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SK055RTP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SCR NON-ISOLATED 1KV 55A TO220AB
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 954 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.8V
Voltage - Off State:1kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5V
Supplier Device Package:TO-220AB-R
Series:-
SCR Type:Standard Recovery
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:F7263
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:SCR 1kV 55A Standard Recovery Through Hole TO-220AB-R
Current - On State (It (RMS)) (Max):55A
Current - On State (It (AV)) (Max):35A
Current - Off State (Max):30µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):550A, 650A
Current - Hold (Ih) (Max):60mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):40mA