SIT1618BEA73-33S-16.000000D
SiTime
SIT1618BEA73-33S-16.000000D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SIT1618BEA73-33S-16.000000D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SIT1618BEA73-33S-16.000000D
Manufacturer SiTime
Description OSC MEMS 16.0000MHZ LVCMOS LVTTL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:3.3V
Type:XO (Standard)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Series:SiT1618
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD, No Lead
Output:LVCMOS, LVTTL
Other Names:SIT1618BE-72-33E-16.000000D
SIT1618BE-72-33E-16.000000D-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.032" (0.80mm)
Function:Enable/Disable
Frequency Stability:±25ppm
Frequency:16MHz
Detailed Description:16MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Current - Supply (Max):4.7mA
Current - Supply (Disable) (Max):4.5mA