SHC-16GF
Essentra Components
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SHC-16GF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SHC-16GF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SHC-16GF |
|---|---|
| Manufacturer | Essentra Components |
| Description | CBL CLAMP HOSE WHITE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.78 | $0.72 | $0.665 | $0.554 | $0.443 | |
| 1000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | 25000 pcs | ||
| $0.399 | $0.321 | $0.277 | $0.222 | ||
Specifications
Data sheet
| Width: | 0.130" (3.30mm) |
|---|---|
| Type Attributes: | - |
| Type: | Clamp, Hose |
| Series: | - |
| Screw Size: | - |
| Panel Thickness: | - |
| Panel Hole Size: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 61011019 RP979 SHC-16-GF SHC-16-GF-ND SHC-16GF-ND SHC16GF |
| Opening Size: | 0.250" ~ 0.313" (6.35mm ~ 7.95mm) |
| Mounting Type: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Thickness: | 0.040" (1.02mm) |
| Material Flammability Rating: | UL94 HB |
| Material: | Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Length: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height: | - |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Cable Clamp, Hose White 0.250" ~ 0.313" (6.35mm ~ 7.95mm) |
| Color: | White |
| Bundle Center to Mounting Center: | - |
| Adhesive: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SHC-16GF, use the request quote form to request SHC-16GF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SHC-16GF.The price and lead time for SHC-16GF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SHC-16GF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

