SH2-34G-PT
On-Shore Technology, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SH2-34G-PT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SH2-34G-PT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SH2-34G-PT |
|---|---|
| Manufacturer | On-Shore Technology, Inc. |
| Description | CONN RCPT .100" 34POS DUAL GOLD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 60 pcs | 120 pcs | 540 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.81 | $1.478 | $1.41 | $1.175 | ||
| 1020 pcs | 5040 pcs | 10020 pcs | |||
| $1.007 | $0.893 | $0.873 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating: | - |
|---|---|
| Termination: | Solder |
| Style: | - |
| Series: | SH |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Packaging: | Tray |
| Other Names: | ED3068 Q7943222B SH2-34G-PT-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Number of Positions: | 34 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Insulation Height: | 0.331" (8.40mm) |
| Insulation Color: | Black |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | Polarizing Key |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Detailed Description: | 34 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold |
| Current Rating: | 1A |
| Contact Type: | Forked |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Contact Length - Post: | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Finish Thickness - Post: | - |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Connector Type: | Receptacle |
| Applications: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SH2-34G-PT, use the request quote form to request SH2-34G-PT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SH2-34G-PT.The price and lead time for SH2-34G-PT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SH2-34G-PT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

