SGL50N60RUFDTU
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SGL50N60RUFDTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SGL50N60RUFDTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SGL50N60RUFDTU |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | ICs (analog/discrete/logic), zener diodes CMOS, opto |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.026 | $5.439 | $4.906 | $4.80 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 2.8V @ 15V, 50A |
| Test Condition: | 300V, 50A, 5.9 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 26ns/66ns |
| Switching Energy: | 1.68mJ (on), 1.03mJ (off) |
| Supplier Device Package: | TO-264 |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 100ns |
| Power - Max: | 250W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-264-3, TO-264AA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 145nC |
| Detailed Description: | IGBT 600V 80A 250W Through Hole TO-264 |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 150A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 80A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SGL50N60RUFDTU, use the request quote form to request SGL50N60RUFDTU pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SGL50N60RUFDTU.The price and lead time for SGL50N60RUFDTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SGL50N60RUFDTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
