SGL41-60/96
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SGL41-60/96 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy SGL41-60/96 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | SGL41-60/96 |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.191 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 700mV @ 1A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 60V |
| Supplier Device Package: | DO-213AB |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DO-213AB, MELF |
| Other Names: | SGL41-60 SGL41-60 TR SGL41-60/1 SGL41-60/1GITR SGL41-60/1GITR-ND SGL41-60/2 SGL41-60/2GITR SGL41-60/2GITR-ND SGL41-60/54 SGL41-60/54GITR SGL41-60/54GITR-ND SGL41-60/96GITR SGL41-60GITR SGL41-60GITR-ND |
| Operating Temperature - Junction: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 21 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Detailed Description: | Diode Schottky 60V 1A Surface Mount DO-213AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 500µA @ 60V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Capacitance @ Vr, F: | 80pF @ 4V, 1MHz |
| Base Part Number: | SGL41-60 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply SGL41-60/96, use the request quote form to request SGL41-60/96 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number SGL41-60/96.The price and lead time for SGL41-60/96 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# SGL41-60/96.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
