SFS37S35-20K475E-F
Buy SFS37S35-20K475E-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SFS37S35-20K475E-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description 35UF 20UF MOTORRUN QC TERM 370V
Data sheet
Voltage - Rated:370V
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max):4.870" (123.70mm)
Dielectric Material:Polypropylene (PP) Film, Metallized
Detailed Description:20µF, 35µF Bussed Capacitor 2 Array 370V Radial, Can
Circuit Type:Bussed
Capacitance:20µF, 35µF