SF2006GHC0G
TSC (Taiwan Semiconductor)
SF2006GHC0G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SF2006GHC0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SF2006GHC0G
Manufacturer TSC (Taiwan Semiconductor)
Description DIODE GEN PURP 400V 20A TO220AB
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3V @ 10A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400V
Supplier Device Package:TO-220AB
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:Automotive, AEC-Q101
Reverse Recovery Time (trr):35ns
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Diode Type:Standard
Detailed Description:Diode Standard 400V 20A Through Hole TO-220AB
Current - Reverse Leakage @ Vr:5µA @ 400V
Current - Average Rectified (Io):20A
Capacitance @ Vr, F:80pF @ 4V, 1MHz