SDN0.50BK
Techflex
SDN0.50BK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy SDN0.50BK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. SDN0.50BK
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1/2" X 250' BLACK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 5 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs20 pcs50 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.050" (1.27mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Flexo® Super Duty
Other Names:1030-1094
SDN050BK
Operating Temperature:-45°C ~ 150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Material:Polyamide Monofilament, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:4 Weeks
Liquid Protection:Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
Length:250' (76.20m)
Heat Protection:-
Features:Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Environment Protection:UV Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.500" (12.70mm)
Diameter - Inside, Expanded:1.000" (25.40mm)