S8010NTP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S8010NTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S8010NTP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SCR 800V 10A TO263
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5V
Supplier Device Package:TO-263 (D2Pak)
Series:-
SCR Type:Standard Recovery
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:SCR 800V 10A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max):10A
Current - On State (It (AV)) (Max):6.4A
Current - Off State (Max):10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max):30mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15mA