S4008LTP
Hamlin / Littelfuse
S4008LTP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S4008LTP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S4008LTP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description SCR NON-SENSITIVE GATE 8.0A 400V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 744 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs100 pcs250 pcs
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6V
Voltage - Off State:400V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5V
Supplier Device Package:TO-220AB-L
Series:-
SCR Type:Standard Recovery
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3 Isolated Tab
Other Names:F7250
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Detailed Description:SCR 400V 8A Standard Recovery Through Hole TO-220AB-L
Current - On State (It (RMS)) (Max):8A
Current - On State (It (AV)) (Max):5.1A
Current - Off State (Max):10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
Current - Hold (Ih) (Max):30mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15mA