S1008R-122G
API Delevan
S1008R-122G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S1008R-122G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S1008R-122G
Manufacturer API Delevan
Description FIXED IND 1.2UH 625MA 290 MOHM
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Type:-
Tolerance:±2%
Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
Shielding:Shielded
Series:S1008R
Ratings:-
Q @ Freq:30 @ 7.9MHz
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Other Names:S1008R-122G 2000 TR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Ferrite
Manufacturer Standard Lead Time:36 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:7.9MHz
Inductance:1.2µH
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)
Frequency - Self Resonant:95MHz
Detailed Description:1.2µH Shielded Inductor 625mA 290 mOhm Max 1008 (2520 Metric)
DC Resistance (DCR):290 mOhm Max
Current Rating:625mA