S-812C38AMC-C2ST2G
SII Semiconductor Corporation
S-812C38AMC-C2ST2G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy S-812C38AMC-C2ST2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. S-812C38AMC-C2ST2G
Manufacturer SII Semiconductor Corporation
Description IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 10mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:S-812C
Protection Features:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.8V 50mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):2.1µA
Current - Quiescent (Iq):500nA
Current - Output:50mA