RWB1K420BL
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RWB1K420BL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RWB1K420BL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RWB1K420BL |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | RWB1K420BL 2 PPM REELED |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $8.439 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±2ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Series: | RWB |
| Resistance: | 1.42 kOhms |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Packaging: | - |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 18 Weeks |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 1.42 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Metal Foil |
| Composition: | Metal Foil |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RWB1K420BL, use the request quote form to request RWB1K420BL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RWB1K420BL.The price and lead time for RWB1K420BL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RWB1K420BL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

