RW1S0BAR039FET
Ohmite
RW1S0BAR039FET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S0BAR039FET with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RW1S0BAR039FET
Manufacturer Ohmite
Description RES 0.039 OHM 1% 1W J LEAD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:-
Supplier Device Package:SMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension:0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Series:RW
Resistance:39 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 J-Lead
Other Names:RW1S0BAR039FETR
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.141" (3.58mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:39 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Current Sense Wirewound