RW1S0BAR027JT
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S0BAR027JT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RW1S0BAR027JT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RW1S0BAR027JT |
|---|---|
| Manufacturer | Ohmite |
| Description | RES SMD 0.027 OHM 5% 1W J LEAD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.691 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | - |
|---|---|
| Voltage - Working: | 1W |
| Voltage - Breakdown: | SMD J-Lead, Pedestal |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm) |
| Series: | RW |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 2512 J-Lead |
| Other Names: | RW1S0BAR027JTR RW1S0BAR027JTTR RW1S0BAR027JTTR-ND RW1S0J.027TR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | RW1S0BAR027JT |
| Height - Seated (Max): | 0.141" (3.58mm) |
| Features: | Current Sense |
| FIFO's: | 2 |
| Expanded Description: | 0.027 Ohm ±5% 1W Chip Resistor 2512 J-Lead Current Sense Wirewound |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±5% |
| Description: | RES SMD 0.027 OHM 5% 1W J LEAD |
| Coating, Housing Type: | Wirewound |
| Bandwidth: | 0.027 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RW1S0BAR027JT, use the request quote form to request RW1S0BAR027JT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RW1S0BAR027JT.The price and lead time for RW1S0BAR027JT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RW1S0BAR027JT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
