RVC1206JT75R0
Buy RVC1206JT75R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RVC1206JT75R0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES 75 OHM 5% 1/4W 1206
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Series:RVC
Resistance:75 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:75 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film