RV271K14T
Stackpole Electronics, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RV271K14T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RV271K14T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RV271K14T |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Description | VARISTOR 270V 4.5KA DISC 14MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.57 | $0.447 | $0.376 | $0.306 | $0.254 | |
Specifications
Data sheet
| Varistor Voltage (Typ): | 270V |
|---|---|
| Varistor Voltage (Min): | 243V |
| Varistor Voltage (Max): | 297V |
| Series: | RV |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | Disc 14mm |
| Other Names: | RV271K14TCT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Circuits: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Maximum DC Volts: | 225V |
| Maximum AC Volts: | 175V |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 15 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Energy: | 70J |
| Detailed Description: | 270V 4.5kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm |
| Current - Surge: | 4.5kA |
| Capacitance @ Frequency: | 740pF @ 1kHz |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RV271K14T, use the request quote form to request RV271K14T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RV271K14T.The price and lead time for RV271K14T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RV271K14T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

