RV24D2CC0CB-K4C
Carling Technologies
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RV24D2CC0CB-K4C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RV24D2CC0CB-K4C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RV24D2CC0CB-K4C |
|---|---|
| Manufacturer | Carling Technologies |
| Description | SWITCH SELECT 2POS DPDT 20A 12V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $31.66 | $29.495 | $29.062 | |||
| 50 pcs | 100 pcs | 250 pcs | |||
| $28.628 | $25.158 | $24.29 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - DC: | 12V |
|---|---|
| Type: | Standard |
| Termination Style: | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Switch Function: | On-On |
| Series: | V-Series Contura |
| Panel Cutout Dimensions: | Rectangular - 36.83mm x 21.08mm |
| Other Names: | 432-1328 RRV-00000001 RV24D2CC0CBK4C |
| Operating Temperature: | - |
| Number of Positions: | 2 |
| Mounting Type: | Panel Mount, Snap-In |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 100,000 Cycles |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Ingress Protection: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Illumination Voltage (Nominal): | 12 VDC |
| Illumination Type, Color: | LED, Red |
| Illumination: | Illuminated |
| Features: | Bezel - Rectangular |
| Electrical Life: | 50,000 Cycles |
| Detailed Description: | Selector Switch 2 Position DPDT 20A (DC) 12V Panel Mount, Snap-In |
| Depth Behind Flange: | 37.88mm |
| Current Rating: | 20A (DC) |
| Circuit: | DPDT |
| Approvals: | CSA, UL |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RV24D2CC0CB-K4C, use the request quote form to request RV24D2CC0CB-K4C pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RV24D2CC0CB-K4C.The price and lead time for RV24D2CC0CB-K4C depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RV24D2CC0CB-K4C.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


