RURP15100
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RURP15100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RURP15100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RURP15100 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | Diode Switching 1000V 15A 2-Pin TO-220 Rail |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.095 | $0.988 | $0.891 | $0.872 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Peak Reverse (Max): | Standard |
|---|---|
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 15A |
| Voltage - Breakdown: | TO-220AC |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Reverse Recovery Time (trr): | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Resistance @ If, F: | - |
| Polarization: | TO-220-2 |
| Operating Temperature - Junction: | 125ns |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | RURP15100 |
| Expanded Description: | Diode Standard 1000V (1kV) 15A Through Hole TO-220AC |
| Diode Configuration: | 100µA @ 1000V |
| Description: | DIODE GEN PURP 1KV 15A TO220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 1.8V @ 15A |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 1000V (1kV) |
| Capacitance @ Vr, F: | -65°C ~ 175°C |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RURP15100, use the request quote form to request RURP15100 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RURP15100.The price and lead time for RURP15100 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RURP15100.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
