RURG8060
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RURG8060 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RURG8060 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RURG8060 |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | RURG8060 Series 600 V 80 A 85 ns Through Hole Ultrafast Diode TO-247-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.295 | $2.974 | $2.683 | $2.624 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.6V @ 80A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 600V |
| Supplier Device Package: | TO-247-2 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Reverse Recovery Time (trr): | 85ns |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-247-2 |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Standard |
| Detailed Description: | Diode Standard 600V 80A Through Hole TO-247-2 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 250µA @ 600V |
| Current - Average Rectified (Io): | 80A |
| Capacitance @ Vr, F: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RURG8060, use the request quote form to request RURG8060 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RURG8060.The price and lead time for RURG8060 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RURG8060.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
