RUK3216FR010CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RUK3216FR010CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUK3216FR010CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RUK3216FR010CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES 0.01 OHM 1% 1W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs125000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:RUK
Resistance:10 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:1276-6165-2
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.032" (0.80mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film