RUEF135-1
Hamlin / Littelfuse
RUEF135-1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RUEF135-1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RUEF135-1
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 30V 1.35A RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:30V
Type:Polymeric
Time to Trip:7.3s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Series:PolySwitch®, RUEF
Resistance - Post Trip (R1) (Max):130 mOhms
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RF0427-000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Lead Spacing:0.199" (5.05mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 1.35A Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):2.7A
Current - Max:100A
Current - Hold (Ih) (Max):1.35A